Kochane przez zwierzęta

Dlaczego nie należy zostawiać psów w samochodzie w trakcie upałów

Nie zostawiaj psa w samochodzie, Maxi Zoo

Nie zostawiaj psa w samochodzie

Każdego lata wiele psów umierają w samochodach swoich właścicieli – w wyniku udaru cieplnego. Nawet szybkie zakupy mogą skończyć się dla psów śmiercią. Nawet wtedy, gdy okno jest uchylone, temperatura może gwałtownie wzrosnąć w zaparkowanym samochodzie zaledwie w ciągu kilku minut! Może to spowodować nie tylko panikę u psa, ale skutkować poważnym uszkodzeniem mózgu lub nawet śmiercią.


Dlaczego wnętrze zaparkowanego samochodu dla psów tak niebezpieczne?

• Psy generalnie nie pocą się. Regulują one swoją temperaturę ciała prawie wyłącznie poprzez dyszenie.
• Na parkingach – nawet gdy samochód początkowo nie stoi bezpośrednio w słońcu temperatura wzrasta gwałtownie w ciągu kilku minut.
• Wnętrze samochodu może rozgrzać się do temperatury do 100°C w krótkim czasie. Zerknij na naszą grafikę, która obrazuje jaka temperatura szacunkowo panuje wewnątrz samochodu gdy na zewnątrz jest 20°C, 30°C lub 32°C.


Jak możesz zareagować, jeśli widzisz psa, który jest zamknięty w nagrzanym samochodzie?

Postaraj się jak najszybciej zlokalizować właściciela pojazdu.
Jeśli go szybko znajdziesz poinformuj go o niebezpieczeństwach związanych z przebywaniem psa w nagrzanym samochodzie
Gdy właściciela nie ma w pobliżu a widzisz, że życiu psa zagraża niebezpieczeństwo, zgodnie z polskim prawem możesz wybić szybę w samochodzie. Wezwij wtedy natychmiast policję i poinformuj ją o zdarzeniu. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba ratując psa przed niebezpieczeństwem utraty życia nie popełnia przestępstwa. Jeśli policja, która przyjedzie na miejsce zdarzenia nie będzie chciała Ci pomóc i nie stanie po Twojej stronie, powołaj się na Art.26 Kodeksu karnego, dotyczący wyższej konieczności który mówi:
Art. 26. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
§ 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.

§ 5. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.


Jak pomóc przegrzanemu psu?

• Należy schłodzić psa, ale nie gwałtownie! Najlepiej jak najszybciej przenieść go do cienia
• Jeśli zwierzę jest poważnie odwodnione, to rozpaczliwie potrzebuje ciepłej wody – nie ma mowy o zimnej wodzie!
• Połóż coś wilgotnego na łapy i nogi – parowanie wody pomaga zmniejszyć temperaturę ciała.
• Jeśli pies nie reaguje i nie może sam pić wody należy natychmiast udać się do weterynarza, który powinien podać mu kroplówkę.

Upalne dni, Maxi Zoo

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY
NO COMMENTS

POST A COMMENT