Kochane przez zwierzęta

Bezpieczne wędrówki kota

Koty wychodzące na dwór cieszą się wolnością, są jednak narażone na pewne niebezpieczeństwa. Jeśli podejmiesz odpowiednie środki, Twój ulubieniec wróci ze spaceru do domu cało i zdrowo.

Najważniejsze szczepienia

W czasie spacerów po okolicy koty mają styczność nie tylko z innymi kotami, lecz także z dzikimi zwierzętami lub ich odchodami. Przez to mogą zakazić się różnymi drobnoustrojami. Do najgroźniejszych należą wirus wścieklizny i silnie zaraźliwy wirus kociej białaczki. Zakażeniu można zapobiec, szczepiąc kota przeciwko tym chorobom.

Generalnie zaleca się także uodpornienie zwierzęcia przeciwko panleukopenii i kociemu katarowi. Ważne jest też, aby każdy wychodzący kot był wykastrowany. Wykastrowane zwierzęta mają mniejsze terytorium i rzadziej wdają się w walki.

Wolność bez pasożytów

Żaden właściciel kota nie chce mieć w domu pcheł. Aby w twoim mieszkaniu nie zakwaterowali się nieproszeni goście, powinieneś stosować u kota przez cały rok krople. Substancja czynna rozprzestrzenia się i uśmierca pchły, gdy tylko zaatakują one kota. Profilaktyczne działanie utrzymuje się przez trzy do czterech miesięcy, po czym trzeba powtórzyć aplikację. Dodatkowy efekt: wiele preparatów działa także przeciwko kleszczom.

Do zarażenia może dojść także poprzez kontakt z innymi kotami, które mają robaki. W przypadku silnego zarobaczenia u kotów występują takie objawy jak wymioty, letarg, biegunka, krew w kale, utrata wagi, matowa lub nastroszona sierść, a nawet wypadanie sierści. By do tego nie doszło, zwierzęciu należy podawać co trzy miesiące – po konsultacji z weterynarzem – środek odrobaczający. Jeśli obawiasz się, że twój kot może nie wrócić po spacerze do domu, poproś weterynarza o wszczepienie mu mikroczipu. Czip zawiera wszystkie informacje umożliwiające odnalezienie właściciela

Zaginiony kot: ważne adresy

Jeśli twój kot nie wróci do domu, możesz skontaktować się z lekarzami weterynarii, schroniskami i policją. W przypadku, gdy zwierzę posiada mikroczip i jest zarejestrowane, możesz też sprawdzić bezpośrednio w największym europejskim rejestrze zwierząt, czy nie zostało znalezione.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.