Kochane przez zwierzęta

Komfort psa podczas upałów – 3 pomysły

Zadbaj o psa podczas upału

Powietrze zamarło w bezruchu, słońce praży z bezchmurnego nieba – upał może poważnie zaszkodzić zwierzętom. Powiemy ci, na co należy zwrócić uwagę, kiedy panują wysokie temperatury i jak najlepiej zapewnić czworonożnemu ulubieńcowi ochłodę.

O czym trzeba pamiętać w czasie upałów?
  • Zadbać o to, by zwierzę zawsze miało świeżą wodę.
  • Na aktywność fizyczną przeznaczyć wczesny ranek i późne godziny wieczorne.
  • Podczas spacerów pozostawać w cieniu i robić przerwy.
  • Unikać chodzenia po asfalcie, gdyż często jest on bardzo gorący i może poparzyć łapy.
  • Zapewnić schronienie w cieniu.
  • Nigdy nie pozostawiać zwierząt w samochodzie, gdyż w krótkim czasie zmienia się on w śmiertelną pułapkę.
Orzeźwiająca kąpiel

Upał jest dużym obciążeniem dla układu krążenia. Powoduje znaczny wzrost temperatury ciała. Układ sercowo- naczyniowy musi pracować na najwyższych obrotach, aby utrzymać temperaturę ciała na poziomie 38-38,5 stopni Celsjusza. Jeżeli organizm nie jest w stanie się ochłodzić, po pewnym czasie może dojść do groźnego udaru cieplnego.

W jego trakcie wzrasta częstotliwość oddechu, ślina w pysku wyparowuje, co przynosi ochłodę. Psy wydzielają także pot przez poduszki łap i uzyskują efekt chłodzenia wskutek parowania potu. Chłodząc się w ten sposób, zwierzęta nie są jednak w stanie ochronić się przed długotrwałymi i intensywnymi letnimi upałami.

Ochłodę można zapewnić im także w inny, smakowity sposób. Zimny przysmak ochłodzi je od wewnątrz. Bardziej skuteczne jest jednak chłodzenie z zewnątrz. Prysznic lub kąpiel w chłodnej wodzie nie tylko sprawia frajdę, lecz pomaga także czworonogowi regulować temperaturę ciała w okresie letnich upałów. Wiele psów z entuzjazmem zażywa kąpieli. Jednak jeszcze ważniejsza niż orzeźwiający prysznic jest miska pełna wody.

Woda – eliksir życia

Ciało psów i kotów składa się w około 70 procentach z wody. Szczególnie w upalne dni, kiedy zwierzę traci poprzez dyszenie dużą ilość płynów, musi więcej pić. Woda służy nie tylko do regulowania temperatury. Przy jej pomocy układ pokarmowy uwalnia z pożywienia składniki odżywcze i wprowadza je do krwiobiegu, również substancje toksyczne są wypłukiwane i usuwane z organizmu z wodą – jednym słowem: cały proces przemiany materii przebiega prawidłowo tylko wówczas, gdy gospodarka wodna ustroju jest zbilansowana dla podtrzymania funkcji życiowych.

Prawidłowe żywienie w upały

Dieta BARF, mokra czy sucha karma – niezależnie od tego, w jaki sposób żywisz zwierzę, do każdego posiłku powinieneś dodawać wodę. To, jak wysoka jest zawartość wody w karmie, zależy przede wszystkim od rodzaju pożywienia. Najwięcej wody zawiera mokra karma – nawet 80 procent. Również podając świeże owoce, warzywa, podroby i mięso w ramach diety BARF, dostarczasz zwierzęciu dużą ilość płynów. W tym wypadku zawartość wody waha się od 50 do 70 procent. Natomiast sucha karma, jak sama nazwa wskazuje, zawiera bardzo niewiele wody – maksymalnie 10 procent.

Kiedy lato jest szczególnie gorące, można zwiększyć podaż płynów poprzez dietę, zastępując przez jakiś czas suchą karmę mokrym pokarmem. Ponadto do mokrej karmy można dodać trochę wody. Jeśli stosujesz u czworonoga dietę BARF, możesz wkładać do miski dodatkową porcję rozdrobnionych warzyw, rozrzedzonych niewielką ilością świeżej wody. W upalne dni pokarm dodatkowo obciąża organizm zwierzęcia. Po posiłku musi ono nie tylko utrzymać temperaturę ciała, lecz także strawić pożywienie – to nie lada wysiłek.

Dlatego w czasie upałów lepiej podawać czworonogowi kilka niewielkich porcji. Zwierzę szybko je trawi i zyskuje nową energię. Pies może ją z powodzeniem wykorzystać podczas wspólnej wycieczki, na przykład pływając w jeziorze.


UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.