Kochane przez zwierzęta

2 sposoby na spędzenie czasu z psem nad wodą

Spędź czas z psem nad wodą

W czasie upału nie ma nic wspanialszego niż orzeźwiająca kąpiel. Psy nie różnią się w tym od nas, ludzi. Dzięki naszym radom wycieczki na kąpielisko z czworonogiem będą sprawiać ci jeszcze większą przyjemność.

Poznaj sposoby na spędzenie czasu z psem nad wodą:
  • basen ogrodowy;
  • wypad nad jezioro.
Basenik ogrodowy

Przyjemnego obcowania z wodą najlepiej nauczyć psa metodą małych kroków. Jeśli to możliwe, rozpocznij trening w domu. Idealne są małe baseniki, które na początku powinno się wypełnić niewielką ilością wody. W tym celu nie należy jednak kupować baseniku dla dziecka, lecz specjalny basen dla psa. Są one wykonane z wytrzymałego materiału i odporne na ostre psie pazury. Poza tym ich dno nie jest tak śliskie jak dno baseników dla dzieci.

Wlej do basenu letnią wodę – tylko tyle, żeby dno było zakryte. Następnie wejdź do tej kałuży i zachęć psa, żeby także do niej wszedł i zmoczył łapy. Pomóc mogą ulubione przysmaki lub szczególnie lubiana zabawka, na przykład z pływającego termoplastiku. Jeżeli pies wskoczy z zachwytem do basenu, jesteś na dobrej drodze. Nie bądź jednak rozczarowany, jeśli nie od razu się to uda.

Najczęściej psy potrzebują nieco więcej czasu, zanim odważą się wejść do wody i dostrzegą, że nie grozi im żadne niebezpieczeństwo, lecz że czeka tam na nie świetna zabawa. Nie pozostaje ci nic innego, jak świecić przykładem: zostań więc po prostu przez jakiś czas w wodzie, stojąc lub, jeszcze lepiej, siedząc, i pokaż mu, że nie wiąże się to z żadnym niebezpieczeństwem. Pobaw się trochę, bo kiedy pies dostrzeże, że sprawia ci to przyjemność, będzie także zainteresowany. Nagradzaj przysmakiem każdy krok w kierunku baseniku, wabiąc w ten sposób do siebie czworonoga.

W żadnym wypadku nie wolno zmuszać psa do kąpieli czy po prostu wstawiać go do basenu. Zdecydowanie odradzamy też takie „zabawy” jak nie spodziewane pryskanie wodą z węża ogrodowego czy wrzucanie zwierzęcia do jeziora.

Wycieczka nad jezioro

Ten, kto nie ma możliwości ustawienia baseniku u siebie w domu, może oczywiście przeprowadzić te ćwiczenia na kąpielisku. W tym celu idealne są zbiorniki wodne z bardzo płytką strefą brzegową. W baseniku czy w jeziorze: pies musi stopniowo oswoić się z nowym żywiołem, w żadnym wypadku nie wolno go wrzucać na przysłowiową głęboką wodę. By pomóc zwierzęciu w podjęciu decyzji, możesz zabrać ze sobą specjalną zabawkę i zwabić nią psa do wody. Nie wrzucaj jej jednak od razu do głębokiej wody, lecz na początku zostań blisko brzegu. Wystarczy w zupełności, jeśli pies zmoczy najpierw tylko łapy i będzie aportował zabawkę w płytkiej strefie brzegowej. Ważne jest przy tym, żeby trening miał charakter zabawy i twój ulubieniec nabrał przekonania, że aportowanie w wodzie to nic wielkiego, lecz coś zupełnie normalnego, co sprawia wielką przyjemność.

Dopiero kiedy pies nabierze pewności w płytkiej wodzie, można zacząć oswajać go z większą głębokością. Pies ma stopniowo przyzwyczaić się do głębszej wody. Ciesz się, kiedy zacznie „wiosłować” łapami, gdyż pływanie jest zdrowe i dobre dla mięśni i stawów. Nie bądź jednak rozczarowany, jeśli będzie wolał pozostać w płytkim miejscu. To oczywiście prawda, że wszystkie psy umieją pływać – ale niektóre po prostu nie chcą. Wielu czworonogom wystarcza dla ochłody zanurzenie w wodzie łap. Należy to zaakceptować i pozwolić na to psu.

Możliwe jest jednak także, że twój pies od razu stanie się pasjonatem pływania i w ogóle nie będzie chciał wychodzić z wody. W takim wypadku w trosce o jego bezpieczeństwo musisz ograniczyć czas kąpieli.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.