Kochane przez zwierzęta

Zadbaj o sierść kota

Także koty stale gubią sierść, co jest zupełnie naturalne. Możesz im pomóc w pielęgnowaniu jej, pamiętając o regularnym szczotkowaniu. Dzięki temu kocia szata będzie piękna i błyszcząca, a jednocześnie wzmocnisz zaufanie i więź z czworonogiem.

Dla każdego rodzaju sierści są odpowiednie przybory pielęgnacyjne. To, jaki grzebień jest najlepszy, zależy od okrywy włosowej danej rasy. Za ogólną zasadę można przyjąć: im bardziej delikatna sierść, tym gęstszy powinien być grzebień. Zwróć uwagę na to, żeby końcówki zębów były zaokrąglone.

Koty krótkowłose

Najmniej pielęgnacji wymagają koty krótkowłose z delikatnym podszerstkiem lub bez podszerstka. Należą do nich koty abisyńskie, syjamskie i orientalne koty krótkowłose. Ich sierść wystarczy pielęgnować raz w tygodniu. Najlepiej używać grzebienia o krótkich, gęstych zębach i rękawicy do masażu z niewielkimi gumowymi wypustkami. Dla kotów o krótkiej sierści czesanie bywa często nieprzyjemne, gdyż metalowe zęby grzebienia dotykają skóry zwierzęcia. Rękawica umożliwia łagodne usunięcie martwych włosów i połączenie pielęgnacji z masażem.

Koty długowłose

Koty o gęstej, półdługiej lub długiej sierści z grubym podszerstkiem, takie jak na przykład brytyjski kot długowłosy, kot perski czy szkocki kot zwisłouchy, wymagają bardziej intensywnej pielęgnacji. Jeśli masz w domu takiego pluszowego tygrysa, powinieneś codziennie troszczyć się o jego sierść. Najlepsza w tym celu jest miękka druciana szczotka z zagiętymi szpilkami i grzebienie z różnej długości zębami o średnim rozstawie. Przeczesują one wszystkie warstwy sierści, zapewniając skuteczną i łagodną pielęgnację.

Pielęgnacja sierści jako rytuał

Pielęgnacja sierści stwarza bliskość i więź. Już kocięta należy przyzwyczajać do grzebienia i szczotki. Pieszczoty zapewniają poczucie zadowolenia podczas pielęgnacji sierści. Nie szczotkuj sierści kota, kiedy się spieszysz. Na pielęgnację wybierz zaciszne miejsce. Twój ulubieniec powinien być zrelaksowany.

Sierść a odżywianie

Mocną sierść, zdrową skórę i stymulację wzrostu włosów zapewniają: białko zwierzęce kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, drożdże piwne pierwiastki śladowe takie jak cynk i miedź witaminy A, E i B, biotyna olej z łososia, olej konopny i olej krokoszowy pasta słodowa zapobiegająca powstawaniu kul włosowych.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.