Kochane przez zwierzęta

Sierść psa – poznaj jej sekrety

 

Systematyczna pielęgnacja sierści jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego chowu psa, jak regularne karmienie i pieszczoty.

 

Organizm jest w stanie wytworzyć nową sierść tylko wówczas, gdy stare, obumarłe włosy zostaną usunięte i gdy otrzyma on wystarczającą ilość substancji odżywczych niezbędnych do wytworzenia nowej okrywy. Docierają one poprzez krwiobieg do torebki włosowej – im lepiej skóra jest ukrwiona, tym więcej składników odżywczych ją zasili. Krążenie krwi można pobudzić grzebieniem, szczotką lub rękawicą do masażu.

Pielęgnując sierść psa, nie tylko poprawiamy ukrwienie, lecz także usuwamy z niej zabrudzenia, pasożyty oraz łuszczącą się skórę i zapobiegamy kołtunieniu się jej. To, jak czasochłonna jest pielęgnacja, zależy od typu sierści. Jednak, aby móc jak najlepiej zadbać o pupila należy najpierw sprawdzić jaki ma typ sierści.

 

Psie rasy a typy sierści

W zależności od struktury włosów okrywowych i gęstości podszerstka psie rasy dzieli się na pięć typów, przy czym istnieją też typy mieszane: szorstkowłose, o włosie drutowatym, gładkowłose, krótkowłose i długowłose.

 

Szorstkowłose – lekko nastroszony, szorstki włos okrywowy z krótkim, gęstym podszerstkiem: kromfohrlaender, jamnik szorstkowłosy, airdale terier.

O włosie drutowatym – krótki  twardy i drutowaty włos okrywowy z gęstym podszerstkiem: wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł węgierski i foksterier szorstkowłosy.

Gładkowłose – krótki, gruby włos okrywowy z podszerstkiem lub bez: beagle, doberman, bokser i pointer.

Krótkowłose – połączenie sierści gładkiej i szorstkiej z krótkim, (pół)długim, szorstkim włosem okrywowym i gęstym, delikatnym podszerstkiem: owczarek niemiecki, labrador.

Długowłose – długi włos okrywowy z cienkim lub gęstym podszerstkiem: chart afgański, owczarek australijski, golden retriever, bobtail (owczarek staroangielski).

 

Przeczytaj TUTAJ, jak pielęgnować psią sierść.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.